Jak uzyskać zezwolenie na pracę przy zatrudnianiu Ukraińców?

Zatrudnienie nowego pracownika zawsze wiąże się z koniecznością dopełnienia różnego rodzaju formalności. Nie inaczej jest, gdy mamy do czynienia z obcokrajowcem, na przykład Ukraińcem. Do rozpoczęcia pracy w Polsce potrzebuje on przynajmniej dokumentu poświadczającego zezwolenie na pracę w naszym kraju. Jak je uzyskać?

Zaufaj fachowcom

Doskonałym sposobem na bezproblemowe załatwienie wszystkich potrzebnych formalności przy zatrudnianiu Ukraińców jest… powierzenie tego zadania specjalistom. Firmy doradcze zajmujące się wyłącznie rekrutacją i legalizacją pracy osób pochodzących z określonego terenu pozwolą zaoszczędzić ogromną ilość czasu i zaangażowania, ułatwią ominięcie stresów związanych z biurokracją i przełamanie barier językowych. Konsultanci pomogą określić, czy w danym przypadku lepiej zadbać o uzyskanie przez przyszłego pracownika pozwolenia o pracę, czy lepiej złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt czasowy. Zaangażowanie firmy zewnętrznej daje gwarancję, że wszystkie dokumenty są zgodne z aktualnym stanem prawnym.

Zaangażowanie obu stron jest niezbędne

Nie tylko pracodawcy muszą zadbać o odpowiednią dokumentację. Także Ukraińcy muszą posiadać i okazać dokumenty, żeby uzyskać zezwolenie. Są to przede wszystkim dokument potwierdzający tożsamość oraz kopia wszystkich wypełnionych stron dokumentu podróży – warto sprawdzić zawczasu, czy są to dokumenty zachowujące ważność. Wniosek ostatecznie składa jednak pracodawca, przynajmniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem zatrudnienia.

O wiele więcej papierów wymaga się od pracodawcy, co można sprawdzić na stronach internetowych Urzędów Wojewódzkich. Koniecznym może się okazać zaangażowanie księgowej lub księgowego. Wniosek wraz z kompletem dokumentów można złożyć osobiście, listownie bądź elektronicznie.

Zezwolenie typu A, B, a może S?

Istnieją dwa podstawowe typy zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz cztery dodatkowe. Typ A odnosi się do pracodawców, których siedziba, oddział, zakład lub miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce. Zezwolenie na pracę typu B dotyczy cudzoziemców, w tym Ukraińców, którzy zamierzają wstąpić w spółkę i pełnić funkcję w zarządzie osoby prawnej. Na uwagę zasługuje także typ S, pozwalający na pracę sezonową, w której firmy chętnie zatrudniają Ukraińców.

Jak uzyskać zezwolenie na pracę przy zatrudnianiu Ukraińców?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *