Co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt gotówkowy?

Czy kredyt gotówkowy wypłacany jest w gotówce? Czym jest RRSO i co wpływa na realne koszty kredytu? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z kredytami gotówkowymi.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe to po prostu pożyczki, których mogą udzielić instytucje finansowe takie jak banki. W odróżnieniu do np. kredytów mieszkaniowych lub kredytów samochodowych kredytobiorca nie musi podawać konkretnego celu, w jakim zaciąga pożyczkę, sam bank również nie będzie kontrolował wydatkowania środków. Zwykle jednak banki oczekują choćby niewielkiego zabezpieczenia pożyczki, najczęściej wystarcza oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Dokument ten zabezpiecza bank na wypadek zaprzestania spłacania zaciągniętego zobowiązania przez kredytobiorcę. W niektórych przypadkach (np. gdy pożyczka dotyczy wysokiej kwoty) bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia, jak choćby poręczyciela (żyranta) czy blokady środków na koncie. Ciekawostką jest natomiast fakt, że kredyty gotówkowe, wbrew swojej nazwie, zazwyczaj wypłacane są w postaci przelewu na wybrane konto.

Kredyty gotówkowe – jakie są koszty?

Każdy kredyt obarczony jest określonymi kosztami, dzięki którym bank zarabia. Pomijając samą kwotę pożyczki, największą składową kosztów kredytu są jego odsetki, oprócz tego (zależnie od oferty banku) do kosztów kredytu mogą wliczać się także ubezpieczenia czy określone prowizje. Zakres ubezpieczenia jest zmienny – najczęściej w podstawowej wersji dotyczy zobowiązania banku do spłaty pozostałej kwoty zobowiązania w przypadku śmierci, niezdolności do pracy lub trwałego kalectwa kredytobiorcy. Dostępne są oczywiście szersze ubezpieczenia, ostateczna decyzja należy do ciebie. Warto jednak zauważyć, że w wielu bankach zakup ubezpieczenia może mieć wpływ na obniżenie oprocentowania kredytu. Nie jest to jednak równoznaczne z obniżeniem jego kosztów – czasem bowiem oferta skonstruowana jest w taki sposób, aby sumaryczny koszt z ubezpieczeniem i mniejszym oprocentowaniem był wyższy niż bez ubezpieczenia i z większym oprocentowaniem.

Wspomniane wcześniej odsetki kredytu określane są jako oprocentowanie np. w skali roku. Obecne regulacje prawne sprawiają, że odsetki kredytowe nie mogą być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej wskazanej przez Narodowy Bank Polski. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu przyjrzyj się dobrze łącznym kosztom operacyjnym pożyczki, by w ten sposób wybrać najlepszą ofertę.

Czym jest RRSO?

To pojęcie bardzo często występujące przy okazji jakichkolwiek rozważań czy artykułów o kredytach, nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest RRSO. Rozwinięcie tego skrótu to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO to rezultat całkowitych kosztów pożyczki ponoszonych przez kredytobiorcę i kwoty otrzymanego kredytu. Wliczają się tu zatem nie tylko odsetki i dodatkowe opłaty, lecz również wartości różnego rodzaju przepływów finansowych wiążących się ze spłatą pożyczki przez czas trwania umowy kredytowej. Wskaźnik ten jest świetnym sposobem do porównania ofert kredytowych różnych banków, nim wybierzesz konkretną propozycję pożyczki, sprawdź wszystkie informacje w placówce banku. Kredyty gotówkowe to znakomity sposób na szybkie uzupełnienie braków środków finansowych, decyzję tę należy jednak podjąć odpowiedzialnie i rozważnie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *