Zatrudnienie nowego pracownika zawsze wiąże się z koniecznością dopełnienia różnego rodzaju formalności. Nie inaczej jest, gdy mamy do czynienia z obcokrajowcem, na przykład Ukraińcem. Do rozpoczęcia pracy w Polsce potrzebuje on przynajmniej dokumentu poświadczającego zezwolenie na pracę w naszym kraju. Jak je uzyskać?
Zaufaj fachowcom
Doskonałym sposobem na bezproblemowe załatwienie wszystkich potrzebnych formalności przy zatrudnianiu Ukraińców jest… powierzenie tego zadania specjalistom. Firmy doradcze zajmujące się wyłącznie rekrutacją i legalizacją pracy osób pochodzących z określonego terenu pozwolą zaoszczędzić ogromną ilość czasu i zaangażowania, ułatwią ominięcie stresów związanych z biurokracją i przełamanie barier językowych. Konsultanci pomogą określić, czy w danym przypadku lepiej zadbać o uzyskanie przez przyszłego pracownika pozwolenia o pracę, czy lepiej złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt czasowy. Zaangażowanie firmy zewnętrznej daje gwarancję, że wszystkie dokumenty są zgodne z aktualnym stanem prawnym.
Zaangażowanie obu stron jest niezbędne
Nie tylko pracodawcy muszą zadbać o odpowiednią dokumentację. Także Ukraińcy muszą posiadać i okazać dokumenty, żeby uzyskać zezwolenie. Są to przede wszystkim dokument potwierdzający tożsamość oraz kopia wszystkich wypełnionych stron dokumentu podróży – warto sprawdzić zawczasu, czy są to dokumenty zachowujące ważność. Wniosek ostatecznie składa jednak pracodawca, przynajmniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem zatrudnienia.
O wiele więcej papierów wymaga się od pracodawcy, co można sprawdzić na stronach internetowych Urzędów Wojewódzkich. Koniecznym może się okazać zaangażowanie księgowej lub księgowego. Wniosek wraz z kompletem dokumentów można złożyć osobiście, listownie bądź elektronicznie.
Zezwolenie typu A, B, a może S?
Istnieją dwa podstawowe typy zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz cztery dodatkowe. Typ A odnosi się do pracodawców, których siedziba, oddział, zakład lub miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce. Zezwolenie na pracę typu B dotyczy cudzoziemców, w tym Ukraińców, którzy zamierzają wstąpić w spółkę i pełnić funkcję w zarządzie osoby prawnej. Na uwagę zasługuje także typ S, pozwalający na pracę sezonową, w której firmy chętnie zatrudniają Ukraińców.