Aktualna sytuacja sektora rolniczego wymusza na właścicielach gospodarstw rolnych stały rozwój. Ponadto sami rolnicy chcą, by ich gospodarstwa przynosiły coraz lepsze plony i unowocześniały się. Oczywiście wielu z nich musi w związku z tym zmagać się z pewnymi barierami finansowymi. By lepiej sobie z nimi radzić, sięgają po kredyty. Przyjrzyjmy się jakie kredyty zaciągają rolnicy, kiedy to robią i jakie mają możliwości pożyczkowe.
Jakie kredyty mogą zaciągnąć rolnicy?
Zasadniczo banki proponują rolnikom dwa rodzaje kredytów i traktują właścicieli gospodarstw w dwojaki sposób:
traktuje tutaj rolnika tak, jak każdego innego klienta i proponuje kredyt indywidualny dla osoby otrzymującej dochód z rolnictwa;
jako klienta prowadzącego gospodarstwo rolne i proponuje kredyt rolniczy na środki trwałe lub inwestycje.
Oczywiście bank przed udzieleniem pożyczki sprawdzi zdolność kredytową osoby składającej wniosek o kredyt. Większość banków oczekuje przede wszystkim potwierdzenia o niezaleganiu z podatkiem rolnym czy składkami na ubezpieczenie społeczne z KRUS. Wymagają też dokumentacji, potwierdzającej jak długo rolnik prowadzi swoje gospodarstwo. Porówna też dochody z wydatkami. Jeśli cały proces weryfikacji wypadnie pozytywnie, droga do kredytu zostaje otwarta.
Dlaczego rolnicy potrzebują pożyczek?
Jak pokazują dane udostępniane przez banki większość wydatków rolników dotyczy bieżących potrzeb inwestycyjnych. Tego dotyczy też najwięcej składanych przez nich wniosków kredytowych. Właściciele gospodarstw decydują się też na pomoc banku w związku z potrzebami remontowymi oraz na nawozy, środki ochrony roślin i materiały niezbędne w produkcji rolnej. Do złożenia wniosków kredytowych zmusza też czasami rolników trudna sytuacja pogodowa np. susza i problemy z nią związane.
Kto sięga po pożyczkę?
Po kredyty sięgają głównie rolnicy gospodarujący na dużym areale, przekraczającym 30 hektarów. To właśnie takie gospodarstwa generują bowiem największe potrzeby rozwojowe, a co za tym idzie inwestycyjne. Po pieniądze z banku najczęściej sięgają gospodarze z województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Problemy finansowe pojawiają się niemal w 60 proc. polskich gospodarstw rolnych.
Jakie są oferty banków?
Oferty banków przeznaczone dla rolników różnią się przede wszystkim ilością formalności i możliwą do zaciągnięcia kwotą, ale też kosztami kredytu i czasem jego spłaty. Oferta jest niezwykle szeroka i pozwala na znalezienie takiej, która będzie najwłaściwsza w danym przypadku. W doborze odpowiedniego kredytu dla rolników na pewno pomogą pracownicy banków. Warto skonsultować z nimi swoje problemy i rozważyć propozycje.