Konto bankowe i karta bankomatowa dla dziecka – na co trzeba uważać?

Edukacja dzieci w zakresie finansów jest niezwykle istotna. Dzięki temu mają one szansę stać się świadomymi dorosłymi, którzy wiedzą też, jak oszczędzać lub inwestować. Chcesz założyć kilkulatkowi konto w banku? Zastanawiasz się, czy karta bankomatowa będzie wtedy koniecznością? Nie masz pewności, jakich opłat należy się spodziewać? Czy banki podejmują inicjatywy na rzecz edukowania najmłodszych? Dziś przybliżamy tematy, które interesują wielu rodziców. Zapraszamy więc do lektury!

Darmowe konta w banku dla dzieci – najważniejsze informacje

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia, służy do gromadzenia i zarządzania środkami finansowymi pochodzącymi ze stypendiów, od rodziców, czy też z kieszonkowego. Najbardziej popularne jest konto bankowe bez opłat dla dzieci i młodzieży – dostępne na specjalnych warunkach. W związku z tym, że klienci w takim wieku nie otrzymują jeszcze wynagrodzenia, przyjmuje się, że nie powinni płacić za usługi bankowe tak jak dorośli. Instytucje finansowe doskonale to rozumieją, dlatego nie pobierają opłat od nastolatków i studentów – tym samym licząc, że zyskają klienta na długie lata.

Rachunek bankowy dla dziecka a uregulowanie prawne

Zgodnie z polskim prawem dopiero dzieci po skończeniu 13. roku życia zyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych i od tego wieku mogą posiadać samodzielne rachunki w banku. To nastolatek podpisuje umowę, jednak rodzic musi wyrazić na to zgodę. Nie oznacza to, że młodszym nie wolno założyć konta. To możliwe, jednak właścicielem aż do 13. urodzin pozostaje dorosły opiekun prawny. Mimo wszystko to atrakcyjna opcja, jeśli konto bankowe jest bez opłat, bo może stanowić dobrą okazję do nauki zarządzania finansami od najmłodszych lat. Przy atrakcyjnym oprocentowaniu warto gromadzić na nim oszczędności dla syna lub córki.

Świadome dziecko, to bezpieczne dziecko

Rozwój technologii wiąże się też z nowymi cyberzagrożeniami. Znaczna część bankujących jest świadoma ich istnienia, jednak wciąż nadal zbyt mało osób stosuje wystarczające środki bezpieczeństwa. Darmowe konta w banku są dobrym narzędziem do edukowania dziecka i wpajania mu ważnych zasad dot. poruszania się po internecie. Ponadto młody użytkownik usług bankowych uczy się odpowiedzialności – posługując się kartą bankomatową, płacąc sam zbliżeniowo za zakupy czy kontrolując dzięki aplikacji mobilnej ponoszone wydatki.

Karta bankomatowa dla dziecka – jak bardzo może być przydatna?

Podczas korzystania z konta karta na pewno będzie pomocna. Banki oferują kartę dzieciom powyżej 13 lat. Rodzic ma pełną kontrolę nad transakcjami syna czy córki, a dodatkowo może wprowadzić limit płatności zbliżeniowych – np. do wysokości 30 złotych.

Obecnie dostępne karty to:

  • karta bankomatowa dla dziecka – pozwalająca wypłacać pieniądze z bankomatu,
  • karta przedpłacona – rodzice zasilają ją środkami, a syn lub córka używa do finalizowania płatności w sklepach stacjonarnych lub online,
  • karta debetowa – instrument płatniczy typowy dla ROR (rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych).

Noszenie przy sobie większej gotówki jest bardziej ryzykowne szczególnie dla dziecka – oczywiście ze względu możliwość jej zagubienia lub kradzieży. Karta będzie też użyteczna np. w trakcie wycieczek szkolnych czy kolonii.

Nie wiesz, w jaki sposób założyć konto dla dziecka?

Najszybszą i najłatwiejszą opcją prawdopodobnie będzie subkonto dla dziecka. Jednak jeśli zainteresowała Cię oferta innej instytucji niż ta, w której prowadzisz własny rachunek, formalności będą nieco bardziej złożone. Otwierając konto dla kilkulatka, wciąż pozostaniesz właścicielem rachunku. W sytuacji, kiedy ROR ma służyć nastolatkowi, jego obecność stanie się koniecznością. Cały proces może być przeprowadzony przez internet, np. w formie wideokonferencji z pracownikiem oddziału, podczas której nastąpi potwierdzenie tożsamości.

Edukacja finansowa od małego? Zdecydowanie!

Założenie konta dla dziecka to bardzo dobry pomysł. Po pierwsze z uwagi na to, że przy bardzo niskich kosztach możesz zapewnić kilkulatkowi edukację finansową na wysokim poziomie. Poznawanie świata finansów w praktyce, stopniowo, razem z mamą lub tatą – zaczynając od wspólnego logowania się do bankowości elektronicznej, a kończąc na zakupach internetowych – obu stronom przyniesie sporo frajdy. Sprawdź ofertę bezpłatnych kont dla najmłodszych i wybierz produkt najlepszy dla swojego dziecka. Nie zwlekaj, zacznij działać już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *