Odpowiedzialny urlop w 2021 – jak zaplanować i o czym pamiętać?

2020 był rokiem, który zmienił plany urlopowe wielu osób. Odwołane loty, zamknięte hotele i kurorty przyczyniły się do wielu strat przedsiębiorstw noclegowych i gastronomicznych w większości krajów. W tym roku jest jednak nadzieja na udane wakacje. Trzeba jednak podróżować z głową i pamiętać o bezpieczeństwie zarówno swoim, jak i osób z otoczenia. Jak to zrobić? O czym pamiętać?

Wakacje w kraju

Wiele osób co roku wyrusza w podróż w nieznane, kierując się za granice Polski. Tymczasem zapomina się o urokach bliskich rejonów, które są godne odwiedzenia. Po pierwsze wybór krajowych wycieczek zamiast tych dalekich jest uwarunkowany ciągle zmieniającymi się obostrzeniami. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie kolejna fala zachorowań. Zamknięcie granic, odwołanie kolejny raz lotów stanowiłoby duży problem logistyczny. Dotyczy to także przesiadek lub łączonych środków transportu. Poczucie bezpieczeństwa da przestrzeganie panujących obostrzeń i unikanie dużych skupisk ludzi. Jeśli jednak jest to nieuniknione, warto mieć ze sobą maseczkę, płyn dezynfekujący i ewentualnie rękawiczki jednorazowe. Ten rok nauczył nas, że należy regularnie zmieniać maseczki i nie zapominać o bezpieczeństwie innych osób. Oferty noclegowe powinny być zwrotne do jednego dnia przed przyjazdem. Bilety do miejsc kultury lepiej jest kupić ma miejscu, by nie narazić się na ewentualne koszty w przypadku rezygnacji z wyjazdu.

Wakacje za granicą

Przed podróżą do miejsc poza granicami Polski konieczne będzie wykonanie testu PCR. Warto zaplanować odpowiednio, ile czasu potrzeba na uzyskanie wyniku. Przeważnie trwa to około 2 dni. Zarówno w samolocie jak i na miejscu trzeba szanować i pamiętać o reżimie sanitarnym w danym miejscu. Na stronach internetowych znajdziemy informacje o aktualnych obostrzeniach i zasadach. Jeśli jest taka możliwość, lepiej jest wybrać miejsce urlopu z dala od ludzi. Niesie to za sobą plusy- będąc na łonie natury można uwolnić się od noszenia maseczki, a czyste powietrze dobrze wpłynie na organizm. Rozsądną decyzją podczas planowania wyjazdu będzie zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży. W celu uzyskania oferty warto zajrzeć tutaj: https://ctu.pl/.  W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na polisę, celem uniknięcia utraty pieniędzy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawierają w zakresie polisy sytuacji zmiany obostrzeń, zakazania przyjazdów, ale brane są pod uwagę pozytywne testy, potwierdzające zachorowanie na koronawirusa. Pamiętać należy o planowaniu z dużym wyprzedzeniem czasowym. Podejmowanie decyzji o wyjeździe, o ubezpieczeniu powinno się zorganizować rozsądnie, by nie narazić się na niepotrzebne wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *