Prowadzisz projekt IT? Pamiętaj o analityce!

Szacuje się, że nawet 70% projektów IT kończy się niepowodzeniem, co przekłada się globalnie na wielomiliardowe straty. Dlaczego tak się dzieje? W wielu przypadkach za taki stan rzeczy odpowiada niewłaściwa analityka IT lub jej brak. Dowiedz się, dlaczego rola analityka w projektach IT jest tak ważna.

Pomiędzy deweloperem a klientem

Prowadząc projekt IT zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać jego cel. Bez jasnych założeń i celów sposób realizacji projektu może okazać się nietrafiony. Wyznaczanie celów, ich realizacja w rzeczywistości, nie są rolą dewelopera. Programista oczekuje od klienta jasnych informacji i szuka najlepszych rozwiązań. Problem w tym, że deweloper i klient lub przyszły użytkownik oprogramowania nie zawsze mówią tym samym językiem. W analizie biznesowej kluczową rolę odgrywa postać analityka, który staje się swoistym łącznikiem pomiędzy klientem a deweloperami. Analityk musi rozumieć potrzeby i cele, jasno przekazywać je deweloperom i jednocześnie czuwać nad ich realizacją.

Jak wybrać odpowiedniego analityka do projektu IT?

Problemem wielu projektów IT jest brak w zespole osoby, która potrafi spojrzeć na przedsięwzięcie z zewnątrz, przede wszystkim z perspektywy potrzeb klienta i przyszłego użytkownika. Biorąc pod uwagę, że projekty IT nie polegają tylko na tworzeniu oprogramowania, ale między innymi także na usprawnianiu procesów biznesowych i ich automatyzacji, każdy projekt wymaga udziału nieco innych specjalistów w roli analityków.

Przy realizacji niektórych przedsięwzięć szczególną rolę odgrywać będzie na przykład analityk biznesowo-systemowy, który pracuje z deweloperami, tworzy dokumentację techniczną i testuje produkt, w innych niezbędna może okazać się rola architekta systemów biznesowych, który patrzy na projekt bardziej z perspektywy modelowania i celów biznesowych.

Osobną kwestię stanowi wachlarz specjalności analityka. Może być on węższy i oznaczać specjalizację w konkretnej branży, a więc rozumienie potrzeb konkretnego klienta, lub prezentować bardziej generalne podejście, skupiając się na technicznych aspektach projektu. Dlatego wiodące firmy zajmujące się analityką biznesową w IT, takie jak Craftware, posiadają w swoich szeregach specjalistów z różnych dziedzin. Craftware oferuje swoim klientom z jednej strony wsparcie Product Ownera, z drugiej – typowego analityka biznesowego. Najważniejsze, by wiedza i doświadczenie specjalistów pozwoliły jasno zdefiniować cele i przełożyć je na efektywną pracę deweloperów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *