UPS na pokłady statków

Zasilanie systemów komputerowych na pokładzie statków od zawsze stanowiło spore wyzwanie. Zdecydowanie bardziej wymagające warunki oraz ograniczona przestrzeń na jednostkach stawiają naprawdę spore wyzwanie przed producentami elektroniki. Wszystkie urządzenie eksploatowane w takich warunkach muszą być bardziej odporne na ruch, wstrząsy, wibracje, wilgotność czy zmiany temperatury, a najczęściej wymagana jest także bezawaryjna praca przez 24 godziny na dobę. Z tego powodu na rynku pojawiają się sprzęty dedykowane do pracy na statkach oraz innych jednostkach wykorzystywanych w przemyśle morskim.

Zwiększone zapotrzebowanie

Branża morska potrzebuje niezwykle niezawodnego sprzętu zasilającego, dostarczającego energię do urządzeń pracujących w niesprzyjającym środowisku. Wszelakie awarie zasilania mogą doprowadzić do powstania bardzo poważnych problemów ze sprzętem, a w szczególności kluczowym do operowania systemom nawigacji, komunikacji czy sterowania silnikami. Doprowadzenie do takiej sytuacji nie tylko może spowodować powstanie dodatkowych kosztów, opóźnień czy nawet unieruchomienia jednostki, ale w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do katastrofy.

Dlatego konieczne jest zastosowanie wszelkich rozwiązań zabezpieczających zasilanie najważniejszych układów. Wśród najważniejszych elementów skutecznego oraz niezawodnego systemu zasilania są UPSy, czyli zasilacze awaryjne. Jednym z najlepszych przedsiębiorstw zajmujących się systemami zasilania w branży morskiej jest SOCOMEC i dlatego przyjrzymy się stworzonej przez nich serii zasilaczy dla branży morskiej Netys RT-M.

Netys RT jednofazowy zasilacz awaryjny firmy Socomec

Zasilacze awaryjne przeznaczone do stosowania w branży morskiej, muszą być dostosowane do bardzo specyficznych wymagań użytkownika. Jednocześnie oprócz spełniania dodatkowych funkcji powinny być także dobrymi, sprawnymi zasilaczami. I tak właśnie można określić zasilacz awaryjny Netys RT-M.

Przede wszystkim posiada on technologię podwójnej konwersji on-line i sinusoidalny przebieg napięcia wyjściowego, dzięki czemu jest w stanie całkowicie odfiltrować wszystkie zakłócenia pochodzące z sieci zasilania.

Ponadto posiada czytelny wyświetlacz LED oraz głośnik generujący sygnały akustyczne, w ten sposób zapewniając informujące o stanie zasilacza UPS. Forma komunikatów zasilacza jest na tyle prosta i przejrzysta, że powinna być zrozumiała nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy.

Dodatkowo zasilacze awaryjne Netys-RT mogą zostać doposażone w opcjonalne moduły bateryjne, tak zwane EBM, i w efekcie mogą wielokrotnie zwiększyć czasu podtrzymania podłączonych urządzeń. Takie rozwiązanie umożliwia także dołożenie baterii w przyszłości, zwiększając elastyczność oraz opłacalność wyboru tych urządzeń.

Jeżeli chodzi o aspekty związane ze specjalistycznymi cechami gwarantującymi sprawne działanie w branży morskiej, najważniejsze jest przetestowanie czy dany produkt sprawdza się w takim środowisku. Dlatego warto się zainteresować certyfikatami morskimi norweskiej firmy DNVGL, która są przyznawane produktom spełniającym ich wyśrubowane wymagania. Zasilacz Netys RT-M dostał certyfikację DNVGL-CG-0339, co oznacza że został przetestowany i w pełni nadaje się do instalacji na jednostkach pływających.

Ponadto warto zainteresować się takimi elementami jak mocowania do elementów konstrukcyjnych statku, aby urządzenia nie przesuwały się podczas ruchów statku.

Najważniejsze zalety

Do najważniejszych zalet zasilaczy awaryjnych Netys RT-M należy przede wszystkim bardzo wydajna technologia podwójnej konwersji, zapewniająca wysoką sprawność zasilacza. Optymalizuje to zużycie prądu przez urządzenie, a w efekcie zmniejsza koszty eksploatacji.

Zasilacz skutecznie zabezpiecza podłączone urządzenia przed prądem zwrotnym oraz zakłóceniami w sieci, a także dodatkową ochronę złącz komunikacyjnych RJ-45 i RJ-11 przed wpływem czynników atmosferycznych na urządzenia sieciowe.

Kolejną zaletą zasilaczy awaryjnych Netys RT-M jest szybki czas ładowania. Osiągnięcie 90% pojemności baterii jest możliwe w mniej niż sześć godzin.

Niewątpliwą zaletą omawianych zasilaczy jest możliwość instalacji zewnętrznych modułów bateryjnych wydłużających czas pracy.

Zasilacze UPS Netys RT-M mogą być pracować w redundancji równoległej 1+1, zapewniając tym samym dostępność zasilania nawet podczas wystąpieniu awarii jednego z zasilaczy.

Ponadto zasilacze odznaczają się prostymi systemami zarządzania, dzięki umożliwieniu podłączenia urządzenia do sieci lub bezpośrednio do komputera i udostępnieniu dedykowanego oprogramowania.

Zasilacze awaryjne Netys RT-M są także proste w instalacji. Podłączenie odbywa się za pomocą zaciskowego złącza z magnetotermicznym wyłącznikiem lub za pomocą standardowego kabla zasilającego IEC. Dodatkowo urządzenie nie wymaga konfiguracji przy pierwszym uruchomieniu

  • Szeroki zakres protokołów komunikacyjnych (w tym TCP/IP i SNMP) umożliwia integrację do sieci LAN lub systemów zarządzania budynkiem (BMS)..

Przeznaczenie

Zasilacze firmy SOCOMEC z serii Netys RT-M stanowią idealne rozwiązanie do zasilania urządzeń elektrycznych w branży morskiej, takich jak przełączniki, pamięci masowe, serwery oraz urządzenia sieciowe, systemy komunikacji, układy sterowania, systemy radarowe czy monitoringu wideo.

Zasilacze z serii Netys RT-M Idealnie nadają się zarówno do montażu w szafach rackowych ale także jako urządzenia wolnostojące. :

Dostępne warianty

Zasilacze UPS Netys RT-M firmy SOCOMEC są oferowane w ośmiu wariantach moc:

  • 1100VA/900W
  • 1700VA/1350W
  • 2200VA/1800W
  • 3300VA/2700W
  • 5000VA/4500W
  • 7000VA/5400W
  • 9000VA/7200W
  • 11000VA/9000W

Dodatkowo zasilacze awaryjne Netys RT-M mogą zostać opcjonalnie wyposażone w system komunikacyjny RT-VISION, czyli interfejs WWW/SNMP do monitorowania i zarządzania zasilaczami UPS firmy SOCOMEC .

Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem zasilaczy przeznaczonych dla branży morskiej to zapraszamy na naszą stronę internetową thomas it oraz do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy z pewnością pomogą Państwu wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do potrzeb Państwa organizacji. Zapraszamy!

Kontakt poprzez e-mail: info@thomas-it.pl lub telefonicznie: 32 444 94 30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *