Studia licencjackie są bardzo często wybierane przez młodzież, której zależy na znalezieniu dobrze płatnej pracy. Cenieni pracodawcy wymagają nie tylko znajomości języka obcego czy doświadczenia zawodowego, ale również wykształcenia wyższego, które w dzisiejszym świecie jest już niemal obowiązkiem. Co zatem zrobić, by dostać się na studia I stopnia i gdzie najlepiej składać wniosek?
Jak aplikować na studia licencjackie?
Przede wszystkim trzeba zdać maturę podstawową oraz wymagane na niektórych kierunkach rozszerzenia. Wybór przyszłej drogi kształcenia zależy od zainteresowań, wyników „egzaminu dorosłości” oraz dostępności oferowanych miejsc. Bardzo ważne jest pilnowanie terminów składania podań. Każda uczelnia powinna jasno określić je na swojej stronie internetowej. To właśnie ten moment, w którym wysyła się elektroniczny wniosek o przyjęcie na studia. Wiele przyszłych studentów decyduje się na złożenie dokumentów na kilka różnych kierunków (zawsze dobrze mieć alternatywę, jeżeli na najbardziej pożądany z nich nie uda się dostać). Niezbędne jest uzupełnienie rubryk związanych z danymi osobowymi. Wymagane jest podanie numeru dowodu osobistego lub paszportu, adresu zamieszkania, wyniku egzaminów maturalnych. Obowiązkowe jest także zeskanowanie zdjęcia spełniającego odpowiednie kryteria.
Priorytet kierunków
Bardzo ważnym etapem jest wybór priorytetowego kierunku spośród wybranych. System dzięki temu będzie wiedział, który z nich jest dla nas najważniejszy. Nie można się także pomylić podczas przepisywania wyników egzaminów. Podaje się je w wersji procentowej. Jakakolwiek pomyłka może skutkować przegraniem walki o wolne miejsce z resztą konkurujących. Jeśli matura poszła nam wyjątkowo dobrze, może zdarzyć się tak, że wszystkie opcje będą dla nas dostępne – wtedy wybór jest prosty. Powiadomienie o decyzji uczelni przychodzi listownie, ale wcześniej proces rekrutacji można na bieżąco śledzić w systemie elektronicznym.
Opłata rekrutacyjna
Uczelnie wymagają uiszczenia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 60-100 zł. Inne kwoty można spotkać zapisując się na studia prywatne. Warto przemyśleć wybór kierunków, ponieważ opłata nie jest zwracana bez względu na wynik przyjęć na listy studentów.
Wyniki rekrutacji na studia licencjackie
Bez problemu można znaleźć je w systemie, w którym składaliśmy wniosek elektroniczny. Istnieją trzy opcje, które mogą się wyświetlić w danej rubryce. Najbardziej wyczekiwana informacja, to potwierdzenie przyjęcia. Przyszli studenci mogą również dowiedzieć się, że są na liście rezerwowej, bądź że niestety podanie zostało odrzucone.
Gdzie najlepiej składać podanie?
Choć uczelnie państwowe kuszą bezpłatną nauką, to placówki prywatne przewyższają je wyszkoloną kadrą oraz poziomem zajęć. Przykładowo Grupa Uczelni Vistula oferuje bogatą ofertę związana ze studiami licencjackimi. Zatrudnieni wykładowcy to znani profesorowie i doktorzy, którzy są aktywni zawodowo i posiadają wieloletnie doświadczenie. Również konkurencja jest mniejsza, co sprawia, że dostanie się na wymarzony kierunek staje się znacznie łatwiejsze. Warto zatem rozważyć studiowanie na uczelni prywatnej i postawić na spokój podczas rekrutacji.