Konto firmowe czy osobiste?

Jednym ze wstępnych dylematów, czekających na zakładających pierwszy raz firmę przedsiębiorców, jest kwestia otwarcia konta. W przypadku najczęściej spotykanej w Polsce formy, tj. jednoosobowej działalności gospodarczej, zgodnie z Ustawą Prawo przedsiębiorców nie jest wymagane założenie rachunku bankowego. Przepisy precyzują jednak, że wymóg ten pojawia się w sytuacji, kiedy drugą stroną transakcji staje się inny przedsiębiorca oraz wtedy, gdy jednorazowa wartość danej transakcji przekracza wysokość 15 000 złotych. Jak wiadomo, powyższe okoliczności, a zwłaszcza pierwsza, zdarzają się przedsiębiorcom bardzo często. To jednak nie wszystko, co wskazuje na przekonanie, że faktycznie warto założyć konto w banku dla firmy. Warto wziąć pod uwagę także art. 61 Ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z nim wszelkie rozliczenia z fiskusem powinny odbywać się na płaszczyźnie elektronicznej, tj. poprzez przelewy.

Po podjęciu decyzji o zarządzania działalnością przy użyciu rachunku bankowego pozostaje jednak jeszcze jedna, bardzo istotna, wątpliwość: czy przedsiębiorca musi założyć konto firmowe, czy osobisty rachunek będzie w pełni wystarczający? Zgodnie z prawem, mając jednoosobową działalność gospodarczą, można zdecydować się na prowadzenie przedsiębiorstwa za pomocą używanego dotychczas konta osobistego lub nawet założonego specjalnie na ten cel. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Po pierwsze, umożliwia wykonanie najważniejszych i obligatoryjnych czynności, czyli przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Po drugie, przedsiębiorca nie musi tracić cennego czasu na otwieranie kolejnego rachunku. Wreszcie po trzecie – brak dodatkowego konta to brak kolejnych kosztów związanych z jego prowadzeniem.

Konto firmowe – niepotrzebne czy niezwykle przydatne? Zestawienie możliwości

Większość osób z działalnością gospodarczą decyduje się na założenie odrębnego, specjalnego konta firmowego. Chociaż zwykle jego prowadzenie jest droższe w porównaniu do konta indywidualnego, to jednak poniższe zalety wskazują na opłacalność takiego sposobu.

Istotne staje się przede wszystkim oddzielenie finansów prywatnych od kapitału przedsiębiorstwa. Brak osobnego rachunku skutecznie może uniemożliwiać porządek i klarowność w rozchodach, a co za tym idzie – zapewnieniu kompletnej dokumentacji. Posiadając osobne konto, można szybciej i wyraźniej dostrzec przychody oraz rozchody, a także poddawać je bieżącym analizom. Ten aspekt jest również bardzo przydatny w wypadku kontroli Urzędu Skarbowego. Wówczas w prosty sposób można udokumentować wszystkie przepływy finansowe.

Do innych zalet przemawiających za otwarciem konta firmowego, należą oferty banków przeznaczone dla posiadaczy takich rachunków. Niejednokrotnie wiele narzędzi, instrumentów i innych produktów dedykowanych jest wyłącznie osobom, które zdecydowały się na omawiane rozwiązanie. Co więcej, możliwe staje się także dokonywanie płatności z wykorzystaniem mechanizmu split payment, a odsetki, które generowane są na koncie, nie są objęte tzw. podatkiem Belki.

Jedną z najczęściej przytaczanych wad otwarcia nowego rachunku dla działalności gospodarczej jest kwestia opłat, które są z tym związane. W dużej mierze jest to jednak wciąż pokutujący mit. Dlaczego? Przedsiębiorca rozliczający na zasadach ogólnych, czyli korzystający z najpopularniejszego w Polsce rozwiązania, ma bowiem możliwość włączenia wszystkich opłat związanych z prowadzeniem rachunku w koszty działalności. W rezultacie korzystanie z konta firmowego może stać się właściwie w 100% darmowe.

Jak wybrać dobre konto firmowe? Najważniejsze aspekty

Przed założeniem nowego rachunku zawsze warto szczegółowo poznać wszystkie dostępne na rynku oferty. Analizę warto rozpocząć od warunków i kosztów prowadzenia firmowego rachunku bankowego. W tym przypadku, rzecz jasna, im niższe ceny, tym lepiej dla przedsiębiorcy. Podczas gdy niektóre konta mają możliwość uniknięcia wymogu dokonywania comiesięcznych opłat, w banku Santander można otworzyć konto firmowe w pełni darmowe, które nie będzie wymagać opłat za jego prowadzenie. Takie sytuacje wskazują, jak ważna jest bieżąca analiza, mająca na celu wyszukiwanie tego rodzaju ofert, sprzyjającym zwłaszcza początkowemu prowadzeniu biznesu.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, to koszty przelewów. Im więcej darmowych transakcji do kontrahentów można wykonać, tym lepiej. Jeśli jakiś produkt bankowy posiada opłaty, a przedsiębiorca i tak jest nim zainteresowany, powinien sprawdzić, czy istnieje jakaś możliwość uniknięcia kosztów. Osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną eksportem lub importem powinny dodatkowo zwrócić uwagę na dostępność założenia rachunku pomocniczego w walucie obcej. Takie rozwiązanie sprzyjałoby oszczędnościom związanym z wymianą walut.

Ostatecznie przy zakładaniu nowego rachunku warto zapoznać się ze swobodą korzystania z niego z aplikacji mobilnych, które stają się coraz popularniejsze. Ważne są także parametry i koszty związane z kartą płatniczą. Niektóre sytuacje wymagają szybkiej reakcji, wobec czego możliwość wykonania kilku darmowych przelewów, np. w systemie Elixir, staje się bardzo pożądana. Pamiętając o wszystkich powyższych czynnikach, łatwiej będzie można w bezpieczny sposób wybrać jak najlepszy rachunek firmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *